Řídit auto, když prší? Poradíme vám, jak na to!

11.9.2017

Jízda v dešti může být rušivá a nebezpečná. Vlhké počasí je důležité brát na silnici vážně.  Přinášíme vám proto několik tipů, jak za deště řídit bezpečně a pohodlněji. Jednou z nejzákladnějších, ale také nejdůležitějších věcí, je, aby bylo vaše auto čisté a udržované. Kdykoli jste na silnici, ujistěte se, že okna na vašem voze jsou čistá, stěrače stírají, světla fungují a pneumatiky jsou v dobrém stavu. Kontrolu můžete provádět třeba tak, jako to dělali v jednom českém známém filmu. 🙂

Svůj styl jízdy podřiďte také aktuálním povětrnostním podmínkám. V případě potřeby zpomalte nebo se zastavte a vždy se zaměřte na situaci na silnici. Zapněte stěrače a světla, zatáčejte pomalu, abyste zabránili náhlému brzdnému tlaku. Není nic horšího než spěch a nervozita – počasí za minutu nezměníte, stejně jako své auto nepřinutíte, aby začalo létat,  buďte proto raději klidní a jezděte pomalu.

I když se snažíme řídit opatrně, může dojít k nehodě. V případě nouze zůstaňte v klidu a reagujte přiměřeně. Voda může způsobit celou řadu mimořádných událostí. Pokud narazíte na hlubokou nebo tekoucí vodu, otočte se a buďte připraveni reagovat na eventuální aquaplaning. Nepřejíždějte přes hlubokou vodu, pokud je její dladina vyšší než spodní okraj dveří vašeho auta. Narazíte-li na takto zatopenou cestu, otočte se a jeďte jinudy. Abyste se vyhnuli smyku, vždy zmáčkněte brzdu před otáčením nebo zatáčkami.

Jak jezdit, když je mlha?

Nejen déšť, ale i mlha může být během jízdy v autě nebezpečná. Máme pro vás několik tipů, jak řídit i v těchto podmínkách.

Jedna z nejdůležitějších věcí, které je třeba mít na paměti, je nechat si dostatek času reagovat v situacích, kdy se z mlhy objeví jiné vozy nebo předměty. Zpomalujte opatrně, abyste zabránili tomu, že do vás vrazí jiný, sebevědomější a méně pozorný řidič. Pokud je to možné, zastavte auto na bezpečném místě.

Nezapomeňte použít přední i zadní mlhová světla, protože právě díky nim budete více vidět a stejně tak budete i více viděni. Za běžných podmínek však „mlhovky“ nepoužívejte, abyste neoslepovali ostatní řidiče. V mlze nepoužívejte dálkové světlomety, protože to ještě zhorší viditelnost.

Mlha také znamená méně vizuálních stop pro sledování rychlosti, takže se zdá, že jedete pomaleji než ve skutečnosti. Snažte se používat podpůrná zařízení, jako je tempomat, abyste udrželi stabilní a bezpečnou rychlost.

Jezděte společně, využijte spolujízdu!

Při každé pracovní, ale i osobní cestě zvažte možnost spolujízdy. Pro organizaci spolujízdy při pracovních cestách můžete využít portál dTube. Právě spolujízda vám může pomoci v tom, abyste řídili bezpečněji, a navíc tak chránili životní prostředí.

Sezónní výměna pneumatik?

Posledním bodem našeho článku, nicméně neméně důležitým, je upozornění na to, že se blíží sezónní výměna pneumatik. Buďte připraveni včas!

Nemůžeme změnit počasí, ale můžeme přijmout opatření, která mohou zachránit životy na silnici. Vždy jezděte bezpečně, abychom všichni dorazili tam, kam potřebujeme!