Jak se starat o vánoční hvězdu?

23.11.2018

Vánoční hvězda už nyní v našich obchodech připomíná blížící se advent. Právě listopad nebo začátek prosince může být ideálním časem k jejímu nákupu. Obliba této krásné rostliny rok od roku stoupá a pro většinu českých domácností je nepostradatelnou součástí Vánoc a období adventu. Jak se ale o vánoční hvězdu starat?

Jak správně vybrat vánoční hvězdu v obchodě?

Vánoční hvězda je náchylná na změnu teplot. Nepodceňujte transport květiny do vašich domovů. Je třeba ji zabalit do transportního sáčku a ideálně ještě zabalit do papíru.

Jak se o hvězdu starat, aby nám vydržela co nejdéle?

Po přenesení květiny z obchodu domů ji hned nezalévejte a nechte „ohřát“ na pokojovou teplotu, která jí také nejvíce vyhovuje. Zalévejte málo, odstátou vodou a nikdy jí nenechávejte vodu v misce. Nejlépe je nalít vodu do misky, nechat květinu přibližně 15 minut pít a poté zbylou vodu vylít. Vánoční hvězda také nemá ráda průvan a rozhodně byste ji neměli dávat přímo do blízkosti radiátoru. Ideální je udržovat v pokoji teplotu kolem 20 °C, méně než 16 °C vánoční hvězdě nesvědčí.

Je více druhů, nebo jen jeden?

Existují různé tvary této rostliny – ve tvaru pyramid, mini varianty, s jedním či více výhonky a velké dekorativní květiny. Na výběr je také více barevných variant – bílé, růžové, červené a také dvoubarevné. V našich obchodech Tesco jsou letos k dostání dvě varianty červené vánoční hvězdy o rozměrech květináče 6 a 10 cm a pozlacená o velikosti 12 cm.

Co dělat s hvězdou po Vánocích?

Vánoční hvězda po Vánocích většinou odkvete. Je dobré přemístit ji do chladnější místnosti a méně ji zalévat. Rostlinku doporučujeme seříznout na cca 10 cm výšky. Takto ošetřená vám vydrží až do jara, kdy začnou růst nové výhony s listy a nastane vhodná doba na její přesazení.

Pokud vám rostlina vydrží až do dalšího podzimu, začnou se u ní vytvářet květy. To je ale možné pouze za dlouhé periody tmy, proto je důležité udržet hvězdu 14 hodin v nepřerušované tmě bez žárovek či jiného osvětlení. To zajistíme například zakrytím rostliny větší nádobou či neprůsvitnou krabicí. Od začátku dlouhé periody tmy kvete rostlina podle odrůdy za 7-9 týdnů.