Jste zamilovaní? Řekněte to květinou!

4.2.2019

Už od školy umíme číst latinku. Někteří z nás si ještě dobře pamatují azbuku a ti šikovnější umí i morseovku a nebo znakovou řeč. Jak ale vyznat svou lásku romanticky, pokud neumíme psát poezii? V dřívějších dobách, kdy spolu milenci nemohli trávit tolik času, jako trávíme dnes my, si postupem času vymysleli rafinovaný způsob, jak své lásce sdělit city, aniž by museli posílat dopis. Přečtěte si, které květiny koupit na Valentýna, abyste řekli přesně to, co máte na srdci!

Afrikán – touto květinou vyjádříte, že vaše láska je věrná, oddaná a vypořádá se s každou překážkou.

Fialka – nenechte se zmýlit názvem květiny. Fialka může být nejen fialová, ale také bílá a žlutá. A tím se mění také její význam. Tradiční fialová prosí o opětování lásky a žlutá slibuje věrnost. Bílá fialka vyjadřuje smutek nad uvadajícím štěstím ve vztahu. Pokud tedy máte pocit, že vás partner zanedbává, vydejte se do květinářství právě pro bílou fialku.

Gerbera – zdá se vám, že vaše drahá polovička není upřímná? Naznačte jí své pochyby gerberou, která je květinou upřímnosti.

Gladiola – květinou vyjadřujete svůj soucit a empatii.

Hortenzie – chcete někoho upozornit, že na něco zapomněl? Hortenzie je pro obdarovaného jasným signálem výčitky, že na něco zapomněl. Třeba právě na Valentýn.

Chryzantéma – ve světe symbolizuje lásku, přátelství a vděčnost. Nicméně v České republice je obecně považována za smuteční květinu.

Kala – máte pocit, že váš kamarád či kamarádka má zájem o vážnější a hlubší vztah, ale vy to tak necítíte? Pokud se zajímá o květomluvu, bude mu po obdržení kytice z této květiny vše jasné. Kala značí přátelství.

Kopretina – ten, komu ji dáme, je podle nás krásný. Zároveň jsme si u něho ale všimli, že jeho krása vede k přílišné pýše.

Karafiát – u karafiátu, více než u kterékoliv jiné květiny, záleží na barvě květu. Význam barev naleznete níže v článku.

Lilie – čistá jako lilie. Taková je i láska, kterou touto květinou vyjadřujete. Milujete upřímně, oddaně a bezmezně.

Narcis – když o někom řekneme, že je narcis, máme tím namysli, že je zahleděný sám do sebe a obdivuje svou vlastní krásu. U květomluvy to ale tak úplně neplatí. Narcisem obdarovanému řekneme, že se nám líbí jeho krásná tvář. Tato květina tak samochválou rozhodně nesmrdí.

Pampeliška – tato květina je velmi rozšířená po celé republice. Přes léto ji proto můžete sami natrhat na zahradě. Ale pozor – vyjadřujete jí dětinskost a nedospělost toho, komu květinu předáte.

Růže – na celém světě neexistuje oblíbenější květina. Pokud jsme zamilovaní a chceme tento cit vyjádřit, nemůžeme s růží šlápnout vedle. Také máme jistotu, že nám obdarovaný porozumí i v případě, že květomluvu nezná. Vše ale, stejně jako u karafiátu, záleží také na barvě květu. Kromě lásky vyjadřuje růže kvůli jejím lehce opadajícím korunním lístkům i pomíjivost a smrt.

Slunečnice – proč se slunečnice otáčí za sluncem? Podle řecké báje se nymfa Clytie zamilovala do slunečního boha Apolóna. Tato láska však neměla šťastný konec a Clytie zabila svou sokyni v lásce. Za trest byla proměněna ve slunečnici, která celé dny toužebně vzhlíží k tomu, koho miluje. Slunečnicí vyjadřujeme svou oddanost.

Tulipán – pokud je květ tulipánu červený až rudý, značí stejně jako růže vášnivou lásku. Žlutý je však symbolem pýchy toho, komu květinu dáváme.

Zvonek – dlouho jste se neviděli, nebo se už nemůžete dočkat další schůzky? Zvonek vyjadřuje naši nedočkavost nad dalším setkáním.

Význam barev květin

Pokud chcete své city nebo zprávu ukrytou v květině ještě posílit, nezapomeňte na barvu květiny.

 • Bílá – nevinnost, čistota a upřímnost.
 • Černá – smutek, moudrost.
 • Červená – láska, vášeň, síla.
 • Fialová – věrnost, vážnost a vznešenost.
 • Hnědá – žárlivost a zloba.
 • Modrá – krása a nešťastná láska.
 • Oranžová – touha, bohatství.
 • Růžová – romantika, láska, mládí a zdraví.
 • Zelená – štědrost, naděje, nový život.
 • Žlutá – odpuštění, pokora upřímnost.
 • Oranžová – bohatství, hojnost.

Už víte, jakou květinu darujete k Valentýnu? Ať už ji pošlete kurýrem nebo přinesete na schůzku či domů osobně, určitě byste neměli zapomenout na lahev kvalitního vína k přípitku. A pokud nevíte, jaké vybrat, přečtěte si o našich vínech darovaných s láskou.

A nezapomeňte, že květiny potěší po celý rok a ne pouze na Valentýna! 🙂