Boj proti plýtvání potravinami

Přibližně jedna třetina světových zásob potravin jde nazmar, jen v  členských státech Evropské unie se vyhodí na 100 milionů tun poživatelných potravin každý rok. Evropský týden pro snižování plýtvání potravinami  se tradičně koná v posledním listopadovém týdnu, jeho cílem je upozornit na to, jak mnoho se ve světě potravinami plýtvá a co můžeme udělat proto, abychom toto plýtvání snížili. V Tescu shromažďujeme potravinové přebytky na denní bázi, v rámci našeho programu spolupráce s potravinovými bankami tak nejen přispíváme ke snižování plýtvání potravinami, ale také pomáháme tisícům lidí v nouzi – a to vše s vaší pomocí.

V České Republice jsme spolupráci s potravinovými bankami spustili v roce 2013. Na konci každého pracovního dne kolegové z obchodů, které jsou do programu zapojeny, shromažďují a třídí potraviny, které už nemohou být prodávány, ale stále jsou vhodné ke konzumaci. Pekařské výrobky pečené v našich vlastních pekárnách, zelenina a ovoce projdou kontrolou kvality a následně jsou připraveny pro potřebné. Potraviny mohou být darovány pouze v případě, že nejsou plesnivé, zkažené či kontaminované, a nevykazují žádné známky cizorodých látek, chutí, vůní nebo stopy škůdců. Takto připravené potraviny jsou pak doručeny charitativním organizacím pod dohledem potravinové banky působící v blízkosti obchodu. Tato organizace distribuuje potraviny ještě ten samý den potřebným v dané lokalitě.

V současné době je do programu zapojeno 67 obchodů v České republice a desítky charitativních organizací, které zajišťují denní distribuci potravin mezi potřebné. Ke konci října jsme již takto darovali téměř 500 tun potravin lidem v nouzi. V celé střední Evropě se programu účastní 280 našich obchodů v České Republice, Polsku, Slovensku a Maďarsku. Do tohoto léta jsme v Evropě darovali více než 5000 tun potravin a pomohli tak připravit na 13 milionů porcí jídla lidem v nouzi. Naším cílem je, aby se do roku 2020 darování potravin účastnily všechny naše obchody.

Chtěli bychom moc poděkovat všem kolegům, kteří  pomáhají s přípravou a darováním potravin! Věříme, že ostatní kolegové také nabízejí svou pomoc v tomto úsilí, protože pokud chceme, aby byl program úspěšný, vyžaduje to společnou snahu nás všech. Můžete se také zapojit, například tím, že s námi budete sdílet své nápady, jak co nejlépe využít našich potravinových přebytků, nebo jaké organizace máme do programu přizvat. Stačí kontaktovat naši Manažerku společenské odpovědnosti Yanu Panchevu na e-mailu ypanchev@cz.tesco-europe.com.

Chtěli bychom vás také vyzvat, pokud víte o nějakém pěkném příběhu, kde jsme jako Tesco pomohli v rámci programu proti plýtvání potravinami, sdílejte jej s ostatními kolegy.

foodwaste