Emoce v barvách

24.9.2019

Možná jste o tom ještě nepřemýšleli, ale barvy na vás mají každý den veliký vliv – na vaši náladu, emoce i na chování. Jednotlivé barvy mohou být provázané s různými pocity a spolu s prostředím u nás mohou vyvolávat kromě pocitů také fyziologické reakce.

Barvy Asociace Význam
Červená Oslava, akce, intenzita  

Dodává energii a nadšení, zvyšuje vážnost/naléhavost (pokud se použije na zvýraznění textu)

 

Růžová Stimuluje a zároveň udržuje koncentraci Podporuje soucit, sebevědomí a motivaci, zmírňuje nespavost a hněv
Oranžová Energie, zdraví a důraz  

Zlepšuje sociální chování a úroveň aktivity, stimuluje chuť k jídlu

Žlutá Světlo a energie  

Stimuluje tvořivost, příval pozitivní energie,      podporuje optimismus

 

Modrá Rozlehlost jako obloha/oceán Má uklidňující a relaxační vliv
Zelená Upokojující a osvěžující  

Vytváří příjemnou a pokojnou atmosféru

Fialová Vznešenost a kreativita Vytváří pocit klidu, zvyšuje sebevědomí

Vzhledem k účinkům, které na nás a na naše chování mohou mít, jsou barvy využívány v psychologii pro zefektivnění výkonnosti a navození emocionální pohody, a to jak doma, tak i v práci. Existuje nekonečné množství využití barev, například:

  • Teplé tóny (červená, žlutá a oranžová), a nebo zemité barvy (hnědá a béžová) posilují konverzaci, jsou proto vhodné do obýváků a předsíní, kde se rodinní příslušníci setkávají a povídají si.
  • Studené tóny barev (modrá, zelená, levandulová) mají v ložnici uklidňující účinky a mohou pomoci k odpočinku a relaxaci před spaním.

Využití barev na posílení pracovního výkonu:

  • Zelená a modrá barva zvyšují koncentraci, dále napomáhají při zvyšování produktivity v pracovním prostředí. Zelená barva je velmi vhodná pro všechny, kteří mají dlouhou pracovní dobu.
  • Žlutá barva udržuje pracovníky v optimistické a pozitivní náladě. Zároveň podporuje kreativitu.
  • Pro příjemné pracovní prostředí se doporučuje vyhnout se nevýrazným barvám, jako je bílá a béžová, které v nás vyvolávají pocity smutku a deprese, zejména u žen. Na muže má podobný vliv fialové a oranžové pracovní prostředí.
  • Červená barva je spojována se zvýšenou srdeční aktivitou a krevním oběhem. To může být užitečné v případě, že práce zahrnuje zvýšenou fyzickou aktivitu. Je však důležité neopomíjet i její negativní vliv, jakým je zvyšování agresivity. Právě proto by měla být používána s opatrností.

Většina z nás má sice své oblíbené barvy, ale při zařizování bydlení a pracovního prostředí bychom si měli dát na výběru barev opravdu záležet. Vhodně zvolené barvy a jejich odstíny mohou pomoci vytvořit příznivější prostředí pro nás i pro naše blízké.

Článek napsal a připravil tým z Human Dynamic
Zdroj: Kwallek, N., Soon, K., & Lewis, C.M. (2007). Work Week Productivity, Visual Complexity, and Individual Environmental Sensitivity in Three Offices of Different Color Interiors. Color Research & Application 32(2), pp. 130 – 143.