Vyhněte se podzimním depresím

16.9.2019

Podzim bývá dost často spojován s obdobím depresí. Chladno, déšť, mlha, výrazně kratší dny a delší noci. Ideální prostředí jak si přivodit slušnou „depku“. Pokud ovšem umíte problém pojmenovat, dost často jej velmi rychle také vyřešíte 😉

Co je tedy ta často skloňovaná deprese? Bývá definována jako porucha nálady, nicméně působí na celé tělo, protože mozek není schopný správně reagovat na vnitřní a vnější stres. Emoce jako strach, nepřátelství, zlost, vina a zášť poškozují zdraví tím, že způsobují narušení našich hormonů a rozvracejí  samoregulační procesy těla. Na druhou stranu emoce, jako je láska, soucit, radost a mír, samoregulaci zvyšují a uzdravují. Mozek je zapojený do všech procesů našeho těla. Když tedy náš mozek na něco negativně reaguje, odrazí se tento negativní postoj do stavu našeho těla.

 Jak tedy vyřešit tento problém a vyzrát na vlastní mozek, aby fungoval více v náš prospěch?

Řešení se skrývá v naší mysli. Mysl neboli naše vědomí není totéž jako náš mozek. Vědci už dávno přišli na to, že mysl je dokonce  našemu mozku a jeho fungování nadřazena. Ve své mysli můžete být kýmkoli nebo kdekoli. Vaše mysl je skutečným lídrem ve vašem životě. Je na čase začít tento svůj největší dar efektivně využívat.

Propojení mysli a těla a péče o jejich rovnováhu je základním pilířem zdraví. Musíme tuto rovnováhu udržovat a starat se nejen o svou fyzickou stránku, ale také o tu psychickou. Tělu musíme naslouchat a v případě potřeby vyhledat odpovídající léčbu či radu. Spokojený život  neznamená pouhé dosažení materiálních statků, představuje celistvou cestu, kterou se musíme vydat.

Meditace je cesta k uvědomění si sebe sama. Je to proces zjištění, kým opravdu jsme. V tomto stavu nalézáme spirituální pochopení, intuici, kreativitu, nespoutanou představivost, svobodnou vůli. Nalézáme zde řešení na každý problém. Problémy pocházejí ze sevřené mysli. Otevřete svou mysl meditací.

Jestli dovolíme vnějším silám a negativním energiím ostatních vstoupit do naší mysli, může nám to opravdu ublížit. Protože jestli jsme obětí svých myšlenek, jsme potom obětí své minulosti. Je tu jedno skvělé indické rčení: Používám vzpomínky, ale nedovolím, aby vzpomínky používaly mě. Zapamatujme si tato moudra. Brzy se potom náš stav mysli změní a z oběti se stane tvůrce.

Existuje nějaká univerzální rada pro šťastný život?

Ano. Žádná lítost, žádný odpor, žádná očekávání. Nejdůležitějším okamžikem je přítomnost. Nejdůležitější lidé jsou ti právě teď před vámi. Nejvýznamnější aktivitou ve vašem životě je to, co děláte právě teď. Přítomnost je věčná a nikdy nekončí.

Také můžeme učinit jiného člověka šťastným. To je ta úplně nejrychlejší cesta, jak být šťastným právě teď a v tuto chvíli: učiňte jiného šťastným.

Najděte svůj smysl života, své poslání a pracujte každý den na jeho naplňování. Pečujete tím o své kardiovaskulární zdraví a správné fungování imunitního systému. Nalezněte osobu, která sdílí vaše nadšení. Stýkejte se s lidmi, se kterými rádi pracujete.

Velmi důležitý je spánek.

Udržujte zdravou tělesnou váhu. Každé sousto je vaše volba – pestrá a vyvážená strava je základ. Zlepší se vám potom nálada i funkce imunitního systému.

Utrácejte své peníze za zážitky namísto věcí. Naučte se darovat. Praktikujte vděčnost.

Štěstí není věc, která k nám přijde jednou za čas, není to fenomén, který se pohybuje někde mimo naše tělo a mimo nás. Každý z nás má v sobě dvě protichůdné síly soutěžící o naši přízeň. Jedna z nich naše štěstí probouzí a vyživuje a ta druhá jej ničí. Je pouze na nás, které síle se rozhodneme dávat přednost.

Zdroj: Deepak Chopra