Znáte historii svátku sv. Valentýna?

13.2.2020

Tento týden v pátek oslavíme svátek sv. Valentýna. Svátek zamilovaných si připomínáme každoročně 14. února, kdy svým drahým polovičkám kupujeme romantické dárky a snažíme se být velmi pozorným partnerem. V dnešní době se svátek stává stále více populárním, i když má řadu odpůrců, kteří tvrdí, že láska se má projevovat každý den, nikoliv pouze na Valentýna a oslavy tohoto svátku považují spíše za marketingový tah.

Víte však, jak tato tradice vznikla? Valentýn byl biskup, který žil ve 3. století ve starověkém Římě. Svátek má tedy evropské kořeny, nikoliv americké, jak se mnoho lidí domnívá. O životě světce panují 2 legendy.

První praví, že Valentýn byl popraven kvůli lásce, neboť přes zákaz uzavírání manželství tajně oddával zamilované páry. Zákaz vydal císař Markus Aurelius, aby muži nebyli rozptylováni od vojenských povinností. Proto byl Valentýn 14. února 269 popraven.

Druhá legenda odkazuje na léčitelské schopnosti kněze. Svými modlitbami měl zázračně uzdravit těžce nemocného syna známého rétora Kratóna. Římští senátoři Valentýna obvinili z nekalých praktik a nechali ho popravit.

Se svátkem sv. Valentýna se pojí řada tradic. Muži například obdarovávají ženy květinami. Tato tradice odkazuje na samotného biskupa, který údajně obdarovával zamilované páry květinami z biskupské zahrady.

Posílání přáníček – valentýnek pochází z Velké Británie. Nejstarší valentýnské přáníčko je z roku 1477 a poslala jej Margery Brewsová svému snoubenci Johnu Pastonovi. Valentýnku můžete najít v Britské knihovně v Londýně.

V České republice začal být svátek populární po roce 1989 a jeho popularita stoupá, i když pro většinu Čechů je symbolem lásky 1. květen. Češi nejraději jako valentýnské dárky pořizují květiny, přáníčka, sladkosti, plyšové hračky a červené svíčky. Stále větší oblibě se těší dárkové poukazy na párovou masáž a kosmetické balíčky. Valentýnský večer pak tráví v restauracích, kde jsou pro ně připravena valentýnská menu o několika chodech.

Až už se rozhodnete strávit Valentýna jakkoliv, přejeme vám, aby byl tento den plný lásky.