Zvířata ze ZOO Chleby si pochutnala na paprikách z Tesca

20.7.2018

Tesco je hrdým partnerem a garantem mnoha různých charitativních projektů. Jedním z nich je také boj proti plýtvání potravinami a darování potravin pro lidskou i nehumánní konzumaci. Spolupracujeme s potravinovými bankami, podporujeme zoologické zahrady a další subjekty. ZOO Chleby patří mezi organizace, kterým mohou naši kolegové věnovat jeden den své práce v programu dobrovolnictví a Tesco jim práci proplatí. Toho využila kolegyně Romana, která obyvatelům zoologické zahrady Chleby přivezla velkou dobrotu.

Zoologická zahrada Chleby se nachází na Nymbursku, asi 65 kilometrů od Prahy a sem se právě vypravila kolegyně Romana, která s sebou zvířatům vezla bohatý potravinový dar. Medvědům, daňkům a velbloudům přivezla 60 kilogramů neprodaných paprik, které by se jinak vyhodily a okurek a rajčat z řady Perfectly Imperfect.

Cílem návštěvy Chlebské ZOO bylo ale také se domluvit na případné další spolupráci. Chlebská ZOO se neustále rozrůstá a vyvíjí. V současné době se zoologická zahrada skládá ze dvou částí a kromě sekcí pro zvířata nabízí také dětské hřiště, ekocentrum, občerstvení či stánek se suvenýry. Současně ZOO nabízí edukativní programy pro základní školy.

Nejen piknikové koše, ale i papriky z Tesca patří mezi medvědí delikatesy

Čím je však tato zoologická zahrada tak unikátní je fakt, že mimo obvyklých zvířat, které můžeme v „zoologických“ běžně vidět, se dvacetiletá Chlebská ZOO pyšní skutečným unikátem. Úspěšným odchovem velmi vzácných opic, Langurů Duk. Tito primáti se vyskytují v zoologických zahradách primárně v Thajsku. Mimo něj se tento jedinečný primát vyskytuje pouze ve Spojených státech, kde mají dva zástupce a v Německu, kde je pouze jeden. Takže ředitel ZOO pan René Franěk se skutečně může pyšnit tím, že jeho zoologická zahrada odchovává čtyři kusy tohoto primáta. Kromě toho je zde nyní k vidění mnoho druhů zvířat v zastoupení plazů, savců, ptáků i bezobratlých. Nudit se tu tedy rozhodně nebudete.

Skvělou zprávou je, že se Tescu podařilo se ZOO navázat další spolupráci, takže nyní kromě darování potravinových přebytků, které by jinak skončily v koši, můžete tuto ZOO navštívit i vy sami v rámci projektu Den dobrovolnictví. Kolegové z Tesca mají tedy jedinečnou možnost nejen zavítat do ZOO, která se nachází nedaleko Prahy jako návštěvníci, ale také mohou zažít její chod zblízka a přímo z pohledu pomocníků v ZOO. Nabídka se týká týmů pracujících v těchto prodejnách:

 • HO – Centrála
 • HM Hostivice
 • HM Holešov
 • HM Karviná
 • HM Děčín
 • OD Brno
 • Ex Dolní Břežany
 • SM Praha Květ
 • SM Praha Brandlová
 • SM Krupka
 • Ex Nový Bor

Ředitel ZOO a dvě lamy s epesními účesy. Kdo říká, že móda je jen pro lidi?

Nudit se tu určitě nebudete. V rámci dobrovolnictví je třeba pomoci se sezonními pracemi, převážně se zahradnickou (řezání větví, sázení stromů apod.) a pomocnou prací u zvířat. A ještě přispějete dobré věci! Přihlásit na dobrovolnický den v ZOO Chleby se můžete i vy velmi snadno přímo zde.

Kontaktní osoba: pan Dufek,  tel. 777 581 942

Nenašli jste svoje pracoviště v seznamu? Nevadí, vyberte si jinou neziskovou organizaci, která je ve vaší blízkosti.

Podívejte se pozorně, to není jazyk.